Niš, grad Cara Konstantina i grad meraka
Kada čujete „Niš“ verujemo da vam na pamet prvo padnu Nišville Jazz festival i Filmski susreti. To jesu dve najznačajnije manifestacije u ovom gradu, kao i njegova dva značajna simbola, ipak ovaj grad ima mnogo toga što može da ponudi. Zato vas vodimo u kratak obilazak kroz Niš.
Ono što prvo treba da naučite je da Nišlije ne vole onu staru šalu, kada vam kažu da su iz Niša, a vi im odgovorite sa „Misliš iz Niš?“. Tako da bi najbolje bilo da je izbegnete. Sledeća stvar koju treba da znate o gradu je da će vas ovde dočekati srdačni domaćini, koji će vas ponuditi dobrom hranom, i neće dozvoliti da vam čaša i tanjir ostanu prazni.
Niš je smešten na jugoistoku Srbije i glavni je grad Nišavskog okruga. Po broju stanovnika je treći grad u Srbiji, posle Beograda i Novog sada. Sudeći, prema popisu iz 2011. godine na njegovoj teritoriji tada je živelo 260.237 stanovnika.
Zbog svog idealnog položaja tokom istorije je privlačio osvajače. Teritorijom današnjeg grada prolazili su Dardanci, Tračani, Iliri, Kelti, Rimljani, Huni, Avari. Potom su došli Vizantinci, Srbi, Bugari i Osmanlije. U nekoliko navrata zauzimali su ga Mađari i Austrijanci. Od turske vlasti oslobođen je 1878. godine. Od tada je ponovo u sastavu Srbije, s kratkim prekidima tokom Prvog i Drugog svetskog rata.
Ukoliko vam se zavrtelo u glavi zbog silnog nabrajanja, pomislite samo uticaj koji su svi ovi narodi ostvarili tokom boravka na ovoj teritoriji. Delić svačije kutlture utkan je u niške ulice i zgrade. Svako od njih ostavio je deo sebe ovom gradu, a sve to čini Niš baš onakvim kakav je danas.
Ovaj grad se nalazi na raskrsnici kopnenog i vazdušnog saobraćaja Balkana. Intenzivan je saobraćaj prema Turskog i Grčkoj. Na teritoriji Niša nalazi se i aerodrom Konstantin Veliki, koji nosi međunarodnu oznaku INI. Činjenica da je nedovno otvorena linija Niš – Krf govori o tome koliko je ovaj grad značajan za putovanja prema Grčkoj i Turskoj.
Iako je na raskrsnici, kroz Niš ne možete samo proći. Morate se zadržati tek toliko da osetite duh grada i probate legendarni burek, ili neki specijalitet gradskih kafana, i da odmorite u hladu drveća u Tvrđavi.
To će biti dovoljno da se u njega zaljubite i poželite da se vratite.
ŠTA MOŽETE OBIĆI U NIŠU?
Kao što je u Beogradu Kalemegdan nezaobilazan, tako prilikom posete Nišu ne možete a da ne prođete kroz Tvrđavu.
Na desnoj obali Nišave, pored centralnog gradskog jezgra nalazi se ovo viševekovno utvrđenje. U Tvrđavu ćete najverovatnije ući na Stambol kapiju, koja je i glavna kapija. Gleda prema Istanbulu te oduta i njen naziv. Izgrađena je po projektu Mehmed-age i Mustafa-age iz Sofije koji su bili graditelji Tvrđave. U gornjem delu kapije nalaze se puškarnice i otvori za topove koji su služili za odbranu tvrđave i Niša.
Koračajući kroz Tvrđavu nailazićete na brojne objekte iz raznih istorijskih doba. Šta se to krije u zidinama niškog utvrđenja. U Tvrđavi možete videti:
- Lapidarijum
- Bali-begovu džamiju
- Spomenik Milanu Obrenoviću
- Antičke terme
- Hamam
- Antičku ulicu sa Bazilikom
- Barutane
- Arsenal
- Spomen kosturnicu
- Palatu sa oktagonom
Tvrđava je omiljeno mesto i Nišlijama, koji ovde dolaze tokom letnjih dana u potrazi za hladom, a tokom zime uživaju u šetnjama po snegu. Mnogi su baš na tvrđavskim klupicama razmenili prve poljupce i stidljivo izgovorili “volim te”. Begunci sa časova, nestašni srednjoškolci, često utočište od ljutih profesora pronalaze baš ovde. Desiće se i da pored vas protrči grupa đaka u belim majicama jer pojedine škole časove fizičkog drže baš u ovoj oazi u samom centru grada.
ĆELE KULA
Još jedan od simbola Niša je i Ćele kula, odnosno kula od lobanja. Ova kula je spomenik iz Prvog srpskog ustanka. Njega je u znak odmazde izgradila tadašnja turska vlast u Srbiji.
Izgrađena je od lobanja, poginulih srpskih ratnika, koje je predvodio Stevan Sinđelić, u bici na Čegru, 1809. godine. Udaljena je četiri kilometara od centra Niša, nalazi se na putu ka Niškoj Banji.
- godine, američki magazin „Mental floss“ naveo je Ćele kulu kao najveću građevinu napravljenu od ljudskih kostiju.
Uvrštena je u spomenike kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju i danas je muzejski objekat koji obavezno treba obići.
SPOMENIK - PARK BUBANJ
Tri pesnice koje ponosito stoje i prkose neprijatelju možda su najbolji prikaz nišlijskog mentaliteta. Narod se u ovim krajevima tokom vekova borio i pružao otpor svakom neprijatelju koji je okupirao Niš. Tri pesnice simbolizuju ruku deteta, žene i muškarca.
Spomen-park Bubanj je kompleks, sagrađen u sećanje na građane Niša i južne Srbije koji su streljani u Drugom svetskom ratu. Nalazi se jugozapadno od grada, u opštini Palilula.
Kao autentično mesto fašističkog terora, stavljen je pod zaštitu države, maja 1973 godine. U aprilu 1979. godine odlukom Skupštine Srbije spomen-park Bubanj proglašen je za kulturno dobro od izuzetnog značaja.
KAZANDŽIJSKO SOKAČE
Još jedan od simbola Niša je svakako Kazandžijsko sokače, sokak (ulica) u kojima su nekada zanatlije imale svoje radnje. Danas se tu nalaze brojni kafići u kojima možete popiti kafu, ručati i opustiti se.
Kazandžijsko sokaće je jedini deo stare niške čaršije koji je očuvan, izgrađen je u prvoj polovini 18. veka.
Na ulazu u „sokače“ nalazi se spomenik piscu Stevanu Sremcu, zanatliji Kalči i njegovom psu. Ova bronzana skulptura delo je vajara Ivana Felkera.
Kalča i Sremac bili su prijatelji, a zanatlija je i lik iz romana Ivkova slava. Spomenik je podignut na mestu gde se nekada nalazila kuća Živka Mijalkovića, koji je bio poznatiji kao „gazda Ivko“. Ivko je bio bogati niški zanatlija.
U Nišu se nalaze i brojni nosioci savremenog kulturnog života, kao što su:
- Narodno pozorište,
- Pozorište lutaka,
- Narodna biblioteka,
- Univerzitetska biblioteka,
- Narodni muzeј,
- Simfoniјski orkestar,
- Istoriјski arhiv,
- Galeriјa savremene likovne umetnosti.
Nišlije kao pravi južnjaci itekako znaju za dobar provod i merak. U kafanama se uvek čuje dobra muzika, od koje vrije krv. Kada na sve to dodate dobru hranu i vino, dobar provod je zagarantovan.
Veselost Nišlija je zarazna i brzo ćete shvatiti da se osećate kao kod kuće. Ukoliko poprimite njihov govor i čuveno bre”, verujte da ćete se sroditi sa ovim gradom i njegovim ljudima i uvek mu se vraćati.
U Niš se zaljubio i Tiago Fereira, Srbin brazilskog porekla. Kad god dođe u ovaj grad on uživa u ćevapima i lokalnom pivu, a svima preporučuje da probaju rebarca na kajmaku.
Niš je grad koji spaja tradicionalno i moderno, i uvek je u pokretu, tako da ćete ovde pronaći razne aktivnosti koje će vaš odmor učiniti boljim. Možete otići u konjički klub na jahanje, pogledati dobru predstavu, obići muzej ili se jednostavno opustiti na nišavskom Keju.
Izdvajamo iz ponude
Pogledajte apartmane u Beogradu koje smo izdvojili za vas i naći ćete neki odgovarajući za sebe. U koliko vam treba pomoć slobodno nas kontaktirajte telefonom ili e-mailom, kako je vama lakše.